SKĄD BIERZE SIĘ SIŁA WŁOSÓW?

SKĄD BIERZE SIĘ SIŁA WŁOSÓW?

Porozmawiajmy o sile. Nie chodzi tu o rodzaj mięśni. Chcemy wyjaśnić, co jest odpowiedzialne za siłę i elastyczność włosów.

Wiemy, że tłumaczenie naukowych terminów jest najprostsze, kiedy zrobimy do tego wizualizację, więc wyobraźmy sobie linę. Lina nie jest pojedynczym włóknem, ale raczej splotem wielu znacznie mniejszych włókien. Jeden mały sznurek nie może utrzymać dużego ciężaru, ale w połączeniu z dziesiątkami innych tworząc linę lub kabel może już wytrzymać duży ciężar.

 

WŁOSY SĄ JAK LINA

 

Struktura włosów jest taka sama. Składa się z wielu małych jednostek i podjednostek, które skręcają się w większe pasma i włókna.

Wróćmy do naszej liny. Wyobraź sobie, że ona zaczyna się strzępić, zewnętrzne włókna stają się słabe i oddzielają się zarówno wzdłuż osi x (szerokość), jak i osi y (długość), gdy przecinają się i rozchodzą. Ta lina nie może wytrzymać takiej samej siły jak poprzednio. Jej siła staje się mniejsza.

Teraz wyobraź sobie, że bierzemy tę postrzępioną linę trzymając ją za dwa końce, i ciągniemy. Ups... W świecie włosów nazywa się to łamaniem.

 

 

Jeśli naprawimy pękniętą linę tylko w poprzek osi x (szerokość), nie odbuduje ona utraconej siły, kiedy następnym razem będziemy ją znowu ciągnąć. Ale już ponowne połączenie przerw wzdłuż osi Y (długości) przywróci włosom ich moc.

A co z bond builderami?

 

BOND BUILDERY TYLKO CZĘŚCIOWO NAPRAWIAJĄ PĘKNIĘTE WŁOSY

Bond buildery łączą łańcuchy proteinowe poziomo (w poprzek osi x), ale nie robią nic, aby wzmocnić pęknięcia pionowe (wzdłuż osi y lub długości). Aby przywrócić siłę i elastyczność zniszczonym włosom, produkty muszą odtworzyć wiązania w obrębie łańcuchów proteinowych ORAZ między wiązaniami dwusiarczkowymi.

Kiedy włosy poddawane są obróbce chemicznej lub rozjaśnianiu, łańcuchy proteinowe, które tworzą wewnętrzną strukturę pasm włosów, pękają. We włosach łańcuchy proteinowe działają jak najmniejsze włókna w linie, które łączą się, tworząc wiązki i przyczyniając się do ich siły. Są podstawową jednostką, z której składają się wszystkie włosy.

 

Gdy te ulegają osłabieniu, włosy tracą sprężystość. Wiązania dwusiarczkowe są również zaburzane w trakcie usług chemicznych, ale bardziej na poziomie powierzchni. Kiedy sztucznie ponownie połączysz wiązania dwusiarczkowe, uderzenie zachodzi tylko wzdłuż osi x włosa, ignorując pękanie wzdłuż osi y.

W rezultacie wiązania dwusiarczkowe powinny odgrywać jedynie spierającą rolę w historii zdrowia włosów. Pęknięcie wzdłuż osi Y (długości) musi zostać naprawione lub ponownie połączone, aby przywrócić włosom siłę i elastyczność lub, jak lubimy to nazywać, prawdziwie zdrowe włosy.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl